Gdy wykonujemy pracę przy biurku spędzamy przy nim często wiele godzin. Narażamy wówczas kręgosłup, który jest zmuszony do kilkugodzinnego siedzenia. Odpowiednie podparcie kręgosłupa podczas siedzenia może znacznie odciążyć szyję, plecy i inne stawy.

Ramiona równolegle do kręgosłupa

Kiedy siedzisz przy biurku, ramiona muszą być wygodnie ułożone równolegle do kręgosłupa, a przedramiona i dłonie powinny spoczywać na powierzchni roboczej. W tym momencie Twoje łokcie powinny być zgięte pod kątem 90 °. Jeśli tak nie jest, ustaw krzesło biurowe wyżej lub niżej.

Ustaw wysokość krzesła tak, aby móc łatwo się z niego podnieść

Jeśli siedzenie jest ustawione zbyt nisko, podczas próby wstawania bardziej zginasz górną część ciała, co z kolei powoduje zwiększony nacisk na biodra, kolana i stawy skokowe.
Przy dłuższym użytkowaniu siedzisko ustawione niżej, niż jest to zalecane spowoduje nawracające naprężenia i możliwy ból w stawach.

Dopasuj powierzchnię roboczą do swojego wzrostu

Jeśli jesteś wysoki i musisz stale pochylać się do przodu, aby pisać na klawiaturze lub czytać drukowane materiały, rozważ podniesienie wysokości stanowiska pracy lub biurka.

Podniesienie biurka pozwoli ci podnieść krzesło na bardziej odpowiednią wysokość, co zmniejszy obciążenie pleców.

Dodaj trochę aktywności

Nie utrzymuj tej samej postawy lub pozycji przez dłuższy czas. Wstań, pospaceruj lub porozciągaj się przez kilka minut co godzinę. Jeśli czujesz, że się garbisz, zrób chwilę przerwy i wróć do prostej pozycji kręgosłupa. Ruch w przypadku pracy biurowej jest niesamowicie ważny.

Zapobiegaj zmęczeniu oczu

Od czasu do czasu zamykaj oczy, aby uniknąć ich zmęczenia. Popularną sposobem jest zasada 20-20-20. Mówi ona, że co 20 minut należy robić 20-sekundową przerwę od patrzenia na monitor. Można również rozważyć zmniejszenie jasności monitora i schematów kolorów komputera.

Wybierz ergonomiczne fotele regulowane

Wybierz ergonomiczny fotel z podparciem lędźwiowym, które wspiera kręgosłup i dopasowuje się do pleców. Im więcej pozycji może dostosować się krzesło, tym bardziej można je dopasować do użytkownika. Jeśli chodzi o ergonomię, jeden rozmiar zdecydowanie nie pasuje do wszystkich dlatego należy podejść do kupna fotela indywidualnie.

W naszym sklepie stacjonarnym i internetowym ekspert doradzi przy kupowaniu odpowiedniego dla Państwa fotela. Zapraszamy!