Osoby, które spędzają wiele godzin dziennie przed komputerem, po pewnym czasie zaczynają uskarżać się na silne bóle kręgosłupa i szyi. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim nieodpowiednie wyposażenie miejsca pracy. Na szczęście w ostatnich latach coraz więcej firm stara się podnieść komfort swoich pracowników poprzez inwestycję w dobrej jakości fotele ergonomiczne. Co warto o nich wiedzieć? Zachęcamy do uważnej lektury naszego artykułu!

Kilka słów o ergonomii dobrej-jakości-fotele-ergonomiczne

O ergonomii mówi się najczęściej w kontekście samochodów. Często możemy usłyszeć o ergonomicznej kierownicy lub fotelu. Najogólniej rzecz ujmując w ergonomii chodzi o to, żeby produkt był zaprojektowany w taki sposób, aby dawać użytkownikowi jak największą wygodę i pasować do jego cech psychofizycznych. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w przypadku krzeseł biurowych, ergonomia powinna grać pierwsze skrzypce. W końcu na stanowisku pracy spędzamy nierzadko więcej godzin niż w samochodzie.

Cechy dobrego fotela ergonomicznego

Odpowiednio dobrany fotel ergonomiczny to taki, na którym bez żadnego problemu spędzimy osiem godzin w pracy. Aby tak się jednak stało, to powinien on posiadać określone cechy, takie jak np. możliwość swobodnej regulacji wysokości siedziska i oprać na łokcie. Regulowana powinna być również wysokość oparcia i jego pochylenie, ponieważ tylko w ten sposób możliwe jest dostosowanie pozycji fotela do wzrostu i indywidualnych preferencji użytkownika. Ergonomiczne krzesło to również takie, które jest solidne oraz stabilne, nie kołysze się na boki, a jego elementy nie ulegają szybkiemu zużyciu na wskutek codziennej eksploatacji. Idealnie jeżeli jego oparcie posiada anatomiczny kształt, ponieważ dzięki niemu możliwe jest naturalne ułożenie ciała. W przypadku biur doskonale sprawdzają się również krzesła obrotowe, zwłaszcza jeżeli pracownik siedzi przy dużym biurku i w dużym zespole.