Fotel biurowy to podstawa w przypadku osób, które każdego dnia za biurkiem spędzają po kilka godzin. Na jakie kwestie w szczególności zwrócić uwagę, aby fotel biurowy doskonale sprawdzał się przez długi czas i umożliwiał wygodne wykonywanie różnego typu prac przy biurku? Poniżej kilka wskazówek.

Fotel biurowy to podstawa w przypadku osób, które każdego dnia za biurkiem spędzają po kilka godzin. Na jakie kwestie w szczególności zwrócić uwagę, aby fotel biurowy doskonale sprawdzał się przez długi czas i umożliwiał wygodne wykonywanie różnego typu prac przy biurku? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Na co zwrócić szczególna uwagę?

Wybór odpowiedniego fotela biurowego nie należy do najprostszych zadań? Uwagę należy zwrócić na szereg różnego typu spraw, a przede wszystkim na takie kwestie, jak:

  • Wyprofilowane oparcie ‒ odpowiednie oparcie to niezwykle ważny element każdego fotela biurowego, to właśnie ono odpowiada za utrzymanie prawidłowych krzywizn kręgosłupa. Oparcie powinno być dobrze wyprofilowane i odchylone do tyłu o ok. 10-15 stopni, najlepiej jeśli wyposażone będzie w podparcie lędźwiowe. Istotne też, by wysokość oparcia była dostosowana do wzrostu korzystającej z fotela osoby ‒ oparcie powinno kończyć się co najmniej na wysokości łopatek.
  • Wygodne siedzisko ‒ siedzisko to kolejny, istotny parametr przy wyborze fotela do pracy przy biurku. Siedzisko powinno mieć optymalną twardość oraz głębokość i delikatnie opadać w dół, istotne też, aby miało zaokrąglone brzegi.
  • Regulacja wysokości ‒ w przypadku foteli biurowych obowiązkowa jest opcja regulacji wysokości. Wysokość fotela musi być dostosowana do wzrostu użytkownika. Siedzisko powinno być na takiej wysokości, aby stopy można było wygodnie ułożyć na podłodze.
  • Regulowane podłokietniki ‒ dobrze jest wybrać model, który będzie wyposażony w podłokietniki ‒ najlepiej regulowane. Dzięki temu, podczas wykonywanych prac będziemy mogli odciążyć przedramiona, ramiona i nadgarstki, a to sprawi, że praca będzie nieco mniej męcząca.
  • Porządne kółka vs płozy ‒ do wyboru mamy fotele biurowe na kółkach oraz na płozach. Modele na kółkach umożliwiają wykonywanie nieskrępowanych ruchów, natomiast modele na płozach są bardziej stabilne.

O czym jeszcze pamiętać?

Inne kwestie, na które dobrze zwrócić uwagę podczas wybierania foteli biurowych to:

  • typ materiału ‒ kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest typ materiału. Dostępne są fotele z naturalnej skóry, ze skóry syntetycznej, z materiału tapicerskiego oraz siatki mesh. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
  • Wentylacja ‒ jeśli zdecydujemy się na fotel z materiału syntetycznego, warto zadbać o to, by model wyposażony był w otwory wentylacyjne, pozytywnie wpłynie to na komfort użytkowania krzesła.
  • Kolor i design ‒ dostępne są fotele biurowe w różnym stylu i w szerokiej gamie kolorystycznej, najlepiej wybrać model, który będzie współgrał z elementami wyposażenia biura, a co więcej, będzie bezproblemowy w utrzymaniu w czystości.

Podsumowanie

Podczas wyboru foteli biurowych uwagę należy zwrócić na cały szereg czynników, między innymi na wyprofilowane oparcie, wygodne siedzisko, porządne kółka regulowane podłokietniki, a także na materiał, z jakiego wykonany jest ów fotel. Dobrze dobrany model sprawi, że wzrośnie zarówno komfort, jak i wydajność pracy.