Ergonomia foteli biurowych ma kluczowe znaczenie dla zachowania prawidłowej postawy oraz umożliwia pracę w komfortowych warunkach. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na funkcjonalność fotela jest rodzaj kółek i materiał, z jakiego zostały wykonane. Jakie kółka wybrać, żeby wygodnie korzystać z fotela biurowego oraz ochronić podłogę przed zarysowaniem? 

Jeżdżące krzesło biurowe 

Najprostsze rozwiązanie, które chroni panele lub płytki przed zarysowaniem, to zdecydowanie się na tradycyjne krzesło bez kółek. Stabilny, nieruchomy fotel nie uszkodzi podłogi, ale będzie też mniej komfortowy w codziennym użytkowaniu. Jeżdżące krzesło sprawdzi się w dużych pokojach, pomieszczeniach, w których kluczowe elementy biurowego wyposażenia są od siebie oddalone (np. drukarka znajdująca się w drugim kącie biura) lub, gdy praca wymaga korzystania z większej przestrzeni roboczej. Fotel z kółkami umożliwia szybką zmianę pozycji, przemieszczanie się bez odsuwania krzesła oraz natychmiastowe odsunięcie się od biurka w sytuacji zagrożenia np. gdy wylejemy kawę lub herbatę. 

Jeżdżące fotele biurowe to świetne rozwiązanie, które pozwala na wygodne poruszanie się po pomieszczeniu oraz dopasowywanie pozycji fotela względem monitora i biurka. Chociaż fotel z kółkami ma wiele zalet, to nie będzie idealnym krzesłem dla wszystkich. Osoby pracujące na małej przestrzeni i preferujące fotele pozostające w jednej pozycji, często decydują się na popularne stopki do krzeseł, które zapewniają stabilność oraz chronią podłogę przed zarysowaniem. 

 

Kółka do krzeseł biurowych

Producenci krzeseł biurowych oferują różnorodne rodzaje kółek, które różnią się rozmiarem, materiałem oraz szerokością. Najpowszechniejsze dylematy związane z kółkami do fotela to:

  • Jakie kółka będą najlepsze do twardych podłóg?
  • W jaki sposób zabezpieczyć panele przed zarysowaniem?
  • Czy kółka gumowe rysują panele?
  • Jak rozmontować i wyczyścić kółka od fotela? 

Na wszystkie wymienione pytania odpowiedź brzmi… to zależy! Każdy rodzaj kółek ma wady i zalety, a wybór powinien być podyktowany osobistymi preferencjami oraz posiadanym rodzajem podłogi. Warto pamiętać, że każdy rodzaj kółek ulega zużyciu i ścieraniu, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Jeśli zauważymy, że nasze kółka straciły wierzchnią warstwę i zaczynają rysować podłogę, należy je wymienić na nowy zestaw.

 

Kółka gumowe

kółko gumowe do foteli biurowych
kółko gumowe do foteli biurowych

Kółka gumowe powinny być stosowane na twardych podłogach, takich jak:

  • Podłogi drewniane 
  • Płytki ceramiczne
  • Posadzka 
  • Podłogi kamienne

Zamiennie nazywa się je również kółkami kauczukowymi lub miękkimi, ponieważ charakteryzują się dużą miękkością i sprężystością. Dzięki tym właściwościom nie rysują paneli oraz mają działanie antypoślizgowe. Samoistne hamowanie gumowych kółek sprawia, że poruszanie się po pokoju jest płynne i bezpieczne. 

Sprawdź i kup teraz!

Kółka plastikowe i nylonowe 

Kółka plastikowe to najpopularniejszy rodzaj kółek, głównie ze względu na niską cenę. Kółka plastikowe są bardzo tanie, ale przez to charakteryzują się gorszą jakością. Plastikowe kółka na

kółko nylonowe
kółko nylonowe do foteli biurowych

twardych powierzchniach szybko ulegają zniszczeniu, pojawiają się pęknięcia oraz nierówności. Fotel biurowy z kółkami plastikowymi wydaje charakterystyczny odgłos, który jest szczególnie dokuczliwy na twardej podłodze. Krzesło z kółkami plastikowymi rysuje oraz wyciera panele, dlatego nie poleca się ich do drewnianych powierzchni. Z kolei kółka nylonowe mają lepsze właściwości mobilne, ale są ostrzejsze, dlatego nadają się wyłącznie do miękkich podłóg. 

Wymienione wady nie oznaczają jednak, że kółka plastikowe są złym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie! Świetnie sprawdzą się na miękkich podłogach, dywanach i wykładzinach. Ich zaletą jest też duża mobilność, w porównaniu do kółek gumowych oraz trwałość, jeśli są używane na chodnikach, matach zabezpieczających lub dywanie.

Sprawdź i kup teraz!

Jak zamontować i rozebrać kółka do fotela obrotowego?

Długi czas eksploatacji oraz twarde podłogi sprzyjają “zużywaniu się” kółek. Jazda startymi kółkami po podłodze może spowodować zarysowania oraz trwałe uszkodzenia, dlatego nie należy zwlekać z ich wymianą. Warto od czasu do czasu również wyczyścić posiadane kółka. Zarówno kółka kauczukowe, jak i plastikowe zbierają kurz i brud, który gromadzi się w zakamarkach i z czasem może blokować płynne obracanie się kółek. Demontaż kółek w fotelu jest prosty, ale wymaga użycia nieco siły. Należy mocno pociągnąć kółko obracając je w lewą i prawą stronę, żeby trzpień opuścił podstawę fotela. Montaż wykonuje się w sposób odwrotny, poprzez wciśnięcie trzpieni kółek do podstawy jezdnej. Zdarza się, że montaż i demontaż wymaga odrobiny czasu, ponieważ trzeba manipulować kątem nachylenia trzpieni. 

kółka do foteli biurowych

 

Podsumowanie – jakie kółka wybrać? 

Najprostszym podsumowaniem będzie stwierdzenie, że do miękkich powierzchni (dywanów, wykładzin lub podkładek dekoracyjnych) sprawdzą się kółka plastikowe lub nylonowe, a w przypadku podłóg twardych (płytek lub paneli) najlepiej zdecydować się na zakup kółek kauczukowych. Jeśli już zaopatrzyliśmy się w plastikowe kółka, a podłoga w naszym biurze jest drewniana, nie trzeba wymieniać kółek. Wystarczy zaopatrzyć się w matę zabezpieczającą lub dekoracyjną, która ochroni podłogę przed zarysowaniem.