Pandemia sprawiła, że coraz częściej pracujemy zdalnie z domu. Większość specjalistów od rynku pracy zgodnie twierdzi, że praca zdalna w jakimś zakresie zostanie z nami także po zakończeniu pandemii. Dotychczasowy model pracy stacjonarnej najpewniej zamieniony zostanie modelem hybrydowym, w ramach którego pracownicy będą pracować częściowo z biura, częściowo z domu. Taka perspektywa sprawia, że coraz więcej z nas będzie chciało mieć w domu gabinet do pracy.

 

Fotel gabinetowy i inne niezbędne wyposażenie

Domowy gabinet nie musi być tak okazały jak pokój prezesa w biurze. Jeśli jednak ma sprzyjać efektywnej pracy to powinien zawierać pewne podstawowe elementy wyposażenia. Najważniejsze oczywiście będzie biurko i fotel gabinetowy . Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Biurko w gabinecie powinno zapewniać wygodną pracę, może być regulowane ale wystarczy, że zostanie dobrane do wzrostu osoby, która będzie na nim pracować. Ważne jest też by nie było ani zbyt małe, ani zbyt duże lecz dostosowane wielkością do rodzaju wykonywanej pracy. Osoby pracujące wyłącznie na komputerze zadowolą się o wiele mniejszym blatem niż osoby, które muszą pracować z dokumentami papierowymi. Ta druga grupa będzie też potrzebowała więcej miejsca do przechowywania w formie regałów lub zamykanych szafek.

Wygodna praca przy biurku nie jest możliwa bez dobrego fotela. To kluczowy mebel w gabinecie, więc nie powinno się na nim oszczędzać. Najlepiej postawić na fotel ergonomiczny, czyli taki który zapewnia zdrową pozycję podczas pracy.

 

Jaki powinien być fotel gabinetowy?

Odpowiednio duże biurko i ergonomiczny fotel to zestaw, który zapewni, że każdy gabinet, nie tylko ten w domowym zaciszu, będzie sprzyjał efektywnej pracy. Fotel gabinetowy nie musi być ciężkim skórzanym meblem, ważne jest aby był ergonomiczny. Oznacza to, że musi spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim powinien posiadać:

  • obrotową, regulowaną podstawę;
  • podłokietniki, najlepiej również z możliwością regulacji;
  • regulowane, anatomiczne oparcie.

Dobry fotel ergonomiczny będzie posiadał wszystkie powyżej opisane możliwości regulacji, a do tego najczęściej mocne kółka w podstawie oraz zagłówek. Możliwość regulacji w takim fotelu jest kluczowa zwłaszcza gdy w pozycji siedzącej spędzamy wiele godzin dziennie. Pozwala to dostosować fotel do konkretnego biurka i, co ważniejsze, do sylwetki osoby siedzącej. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę podczas pracy, kręgosłup jest mniej obciążony i krew swobodniej krąży po organizmie.